toggle-button-green
toggle-button-green

Certifikáty kvality

Mnoho značiek používa na výrobu ne-bežných kúskov certifikované materiály. Čo však znamenajú? Prinášame stručný prehľad medzinárodných certifikátov kvality, hodnotiacich štandardov a iniciatív.

OEKO-TEX® Standard 100

V prípade certifikátu OEKO-TEX Standard 100 ide o medzinárodne uznávaný systém kontroly textilných surovín, poloproduktov a finálnych produktov na všetkých stupňoch výroby. Certifikát OEKO-TEX garantuje, že produkt s týmto označením bol testovaný na chemikálie, ktoré ohrozujú naše zdravie a je bezpečný.

Každý rok sa aktualizuje katalóg kritérií a škodlivých chemických látok, preto sa aj každoročne obnovuje certifikácia výrobcov. Testuje sa napríklad prítomnosť pesticídov, karcinogénnych a alergénnych farbív, azofarbív, hodnota pH alebo stálofarebnosť.

S certifikátom OEKO-TEX® Standard 100 si môžete byť istí, že materiál (látka, nite), každá súčasť produktu (gombíky, zipsy, podšívky), ale aj potlač boli testované na prítomnosť škodlivých látok a že výrobok nie je nebezpečný pre ľudské zdravie.

Viac o certifikáte OEKO-TEX® sa dozviete na www.oeko-tex.com 

OEKO-TEX® Leather Standard

OEKO-TEX® Leather Standard je medzinárodný štandard pre kožu a kožené výrobky. Kožu a kožené výrobky možno certifikovať od polotovarov až po hotové výrobky. Testujú sa aj kožené vlákna, odevy a doplnky (kožené rukavice, tašky, topánky). Necertifikujú sa kože exotických alebo zákonom chránených zvierat.

Certifikát garantuje, že produkt s týmto označením úspešne prešiel testom na zdraviu škodlivé látky a je bezpečný.

Viac o certifikáte OEKO-TEX® sa dozviete na www.oeko-tex.com

GOTS (Global Organic Textile Standard)

Medzinárodný certifikát pre organické textílie GOTS definuje ekologické a sociálne kritériá, ktoré musia spĺňať výrobcovia v celom dodávateľskom reťazci.

GOTS certifikát garantuje, že organické textilné vlákna boli vyrobené v zmysle udržateľnosti. Pri pestovaní organických plodín (ako napríklad organická bavlna) v rámci ekologického poľhohospodárstva neboli použité žiadne chemické pesticídy a geneticky modifikované osivá, plodiny boli spracované bez použitia chemikálií, pestovateľom a spracovateľom boli zabezpečené bezpečné a férové pracovné podmienky, bez zneužitia detskej práce a pri výrobe netrpelo žiadne zviera.

GOTS certifikuje 2 stupne kvality, a to s označením „organický produkt“ a produkt „vyrobený z organických materiálov“. Produkt označený ako „organický“ musí obsahovať minimálne 95% organických vlákien. Oblečenie so štítkom „vyrobené z organických materiálov“ musí obsahovať minimálne 70% certifikovaných organických vlákien, pričom zvyšných 30% sa môže skladať z neorganických, recyklovaných alebo syntetických vlákien, avšak aj to je prísne regulované.

Viac o certifikáte GOTS sa dozviete na www.global-standard.org

OCS 100 (Organic 100 Content Standard)

Medzinárodný certifikát OCS sa zameriava na produkciu surových materiálov, ktoré vstupujú na začiatku do dodávateľského reťazca. Kontroluje environmentálne a sociálne podmienky pri pestovaní a spracovaní organických plodín. Cieľom OCS je zvýšiť produkciu z ekologického poľnohospodárstva.

V porovnaní s certifikátom GOTS sa teda zameriava len na podiel organicky pestovaných vlákien vo výrobku, no nereguluje pravidlá pri následnom spracovaní týchto vlákien do finálneho produktu.

Oblečenie so štítkom „vyrobené zo 100% organicky pestovaného materiálu“ znamená, že bolo vyrobené minimálne z 95% surovej organickej bavlny, zvyšných 5% môže tvoriť akékoľvek vlákno.

Viac o certifikáte OCS 100 sa dozviete na www.textileexchange.org

OCS BLENDED (Organic Blended Content Standard)

Certifikácia OCS BLENDED vychádza z OCS 100. Zameriava sa na ekologické a sociálne podmienky výroby primárnych materiálov, ktoré vstupujú na začiatku do dodávateľského reťazca. Následné spracovanie týchto organických materiálov do podoby finálneho výrobku však už nekontroluje.

Pri tomto certifikáte si môžete byť istí, že produkt je vyrobený z minimálne 5% a maximálne 95% organických vlákien. Presný pomer musí byť uvedený na štítku oblečenia.

Viac o certifikáte OCS BLENDED sa dozviete na www.textileexchange.org

RWS (Responsilbe Wool Standard)

Certifikát RWS sa zameriava na dobré životné podmienky chovu oviec a na príspup k obhospodarovaniu pôdy, na ktorej sa pasú. Vlna sa tak získava s rešpektom voči zvieratám.

Viac o certifikáte RWS sa doviete na www.textileexchange.org

Fair Wear

Fair Wear certifikát udeľuje nezisková organizácia Fair Wear Foundation. Jej cieľom je kontrola a zlepšovanie sociálnych podmienok v odevnom priemysle. Zameriava sa na krajiny ako je Čína, India, Turecko a Bangladéš, v ktorých sa sústredí veľká časť výroby oblečenia a doplnkov. Pre získanie certifikátu musí výrobca dokázať, že zabezpečuje pre zamestnancov zdravé a bezpečné pracovné prostredie, férovo ich odmeňuje, nediskriminuje, dodržiava ľudské práva, odmieta nútenú a detskú prácu.

Oblečenie s logom Fair Wear bolo vyrobené v súlade s Medzinárodnými pracovnými štandardmi (ILO Conventions) a Deklarácie OSN o ľudských právach.

Viac o Fair Wear sa dozviete na www.fairwear.org

PETA – Approved Vegan

Certifikát od medzinárodnej organizácie PETA (The People for the Ethical Treatment of Animals) bojujúcej za práva zvierat. Produkt môže získať certifikát PETA len v prípade, že neobsahuje žiadne živočíšne zložky, žiadna jeho súčasť počas celej doby spracovania nebola testovaná na zvieratách a pri jeho výrobe netrpelo žiadne zviera.

Oblečenie a doplnky s certifikátom PETA sú vhodné pre vegánov.

Viac o certifikáte PETA sa dozviete na www.peta.org

BCI (Better Cotton initiative)

BCI je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá združuje zodpovedných farmárov a jej cieľom je udržateľná výroba bavlny. Medzi jej zásady patrí, že farmári minimalizujú škodlivý dopad spracovateľských postupov na ochranu plodín, vody, pôdy, biodiverzity, zachovávajú kvalitu vlákna, podporujú dôstojnú prácu a efektívne riadia svoje podnikanie v zmysle udržateľnosti.

Produkt označený logom BCI znamená, že sa jeho výrobca zaviazal používať bavlnu vyrobenú udržateľným spôsobom, a preto je z väčšej časti zložený práve z udržateľne vyprodukovanej bavlny.

Viac o BCI sa dozviete na www.bettercotton.org