toggle-button-green
toggle-button-green

Ne-sebecké kritéria

Máme svoje zásady. Ne-sebeckosť a zodpovednosť sa odráža najmä v spôsobe výroby, výbere materiálov a postojom k aktuálnym spoločenským témam. Preto si pozorne vyberáme našich partnerov – naše značky. Každý produkt, ktorý ponúkame #slovflowerom, musí spĺňať minimálne 3 ne-sebecké kritériá.

LOKÁLNA VÝROBA

Produkt je vyrobený z lokálnych zdrojov, v blízkosti značky alebo v rámci špecifickej oblasti. Lokálna výroba podporuje domácu ekonomiku a zamestnanosť a tiež umožňuje lepšiu kontrolu nad výrobou a kvalitou produktu.

VYROBENÉ V EÚ

Produkt je vyrobený v Európskej únii. Ušitý v niektorej z členských krajín podľa právnych predpisov EÚ.

VYROBENÉ NA SLOVENSKU

Produkt je vyrobený na Slovensku. Ušitý s láskou k tradícii odevného priemyslu. Kúpou produktu podporíte zodpovedné slovenské značky a zamestnanosť na Slovensku. Okrem toho pomôžete šíriť osvetu slow fashion zo srdca Európy.

CERTIFIKOVANÝ MATERIÁL

Pri výrobe produktu sa použil certifikovaný materiál alebo má produkt sám o sebe certifikáciu. Textílie a materiály musia spĺňať vysoké štandardy. Medzi certifikáty kvality patrí OEKO-TEX®, GOTS, OSC 100, OCS BLENDED, RWS, PETA, Fair Wear, Better Cotton initiative. Zameriavajú sa na kontrolu ekologického pestovania, spracovania materiálov, dodžiavanie pracovných podmienok a ďalšie významné faktory pri výrobe oblečenia a doplnkov.

Tieto certifikáty nie je ľahké získať. Neznamená to však, že produkty, ktoré nemajú certifikát, nie sú kvalitné alebo vyrobené udržateľne.

Viac sa dozviete v časti Certifikáty kvality.

PRÍRODNÝ MATERIÁL

Produkt sa skladá minimálne z 80% prírodných materiálov.

Medzi tie rastlinné patrí bavlna, bavlnený satén, bambus, micromodal, ľan, konope, korok či tencel. Rastlinné materiály sú vyrobené z rôznych rastlín a ich častí, napríklad tencel je vlákno vyrobené z celulózy eukalyptov. Niektoré môžu byť vyrobené aj z dreva (bambus, buk) alebo kôry stromov (korok).

Z prírodných materiálov živočísneho pôvodu sa používajú vlna, merino, vlna z alpaky, angora, mohér, kašmír, hodváb, kožušina alebo koža. Textíliami budúcnosti sú látky z rias či spracovaný bioodpad (semiačka, ovocie) ako náhrada kože.

Viac o materiáloch sa dozviete v časti Sprievodca materiálmi.

UPCYKLOVANÝ MATERIÁL

Značka vyrába produkty upcyklovaním odpadu z inej výroby alebo získaného od zákazníkov v duchu zero waste. Textilu alebo materiálu určenému na vyhodenie tak vdýchla nový život. Tým, že používa už spracované materiály, šetrí energiu, vodu a ďalšie zdroje.

Toto kritérium spĺňajú produkty, ktoré sú minimálne z 80% vyrobené upcyklovaním materiálov.

Príkladom je využitie odpadového materiálu z automobilového priemyslu, vďaka ktorému sa napríklad z autopásov stali pevné popruhy na batohy.

RECYKLOVANÝ MATERIÁL

Značka vyrába produkty z recyklovaných materiálov. Použitý textil, plasty alebo iný materiál sa recykluje pre ďalšie účely. Spracovanie už existujúcich materiálov šetrí energiu, vodu a iné prírodné zdroje.

Toto kritérium spĺňajú produkty, ktoré sú vyrobené minimálne z 80% z recyklovaných materiálov.

Príkladom je recyklovanie starého textilu a plastových fliaš, vďaka ktorému sa vytvorila odolná tkanina, z ktorej sa vyrábajú obaly na elektroniku.

HAND-MADE

Produkt je vyrobený ručne. Časti produktu alebo materiály sú vytvorené šikovnými rukami krajčírok, dizajnérov a ďalších profesionálov. Ide napríklad o ručne šité oblečenie, farbenie textílií, spracovanie kože alebo ručnú výrobu šperkov.

ETICKÁ VÝROBA

Značka sa zodpovedne a eticky správa k zamestnancom. Vytvára dobré pracovné podmienky, záleží jej na zdraví a bezpečnosti svojich zamestnancov a spravodlivo ich odmeňuje. Poskytuje prácu znevýhodneným ľuďom, vyrába v chránených dielňach alebo v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Odmieta nútenú, detskú prácu a akúkoľvek formu porušovania ľudských práv a diskriminácie.

V zmysle spoločenskej zodpovednosti môže podporovať neziskový sektor a spoločensky prospešné projekty.

UDRŽATEĽNÁ VÝROBA

Značka vyrába produkty nielen pre ekonomické výhody, ale zameriava sa aj na sociálny a enviromentálny dopad svojho podnikania. Starostlivo si vyberá dodávateľov a vie, odkiaľ pochádzajú materiály, ktoré používa. Vyrába kvalitné kúsky, ktoré vydržia a nepodporuje nadprodukciu. Zamestnanci sú férovo odmeňovaní za ich prácu. Značka transparentne komunikuje nielen s partnermi, ale aj so zákazníkmi, čoho dôkazom je aj podrobné uvádzanie zloženia produktu. Neplytvá zbytočne zdrojmi a v rámci možností si vyberá ekologickejšie alternatívy, napríklad obmedzuje používanie plastov alebo recykluje.

SLUŽBA OPRAVY

Značka poskytuje možnosť opráv výrobku. Podmienky tejto služby sú stanovené výrobcom.

LIMITOVANÁ KOLEKCIA

Značka vyrobila iba limitované množstvo produktov rovnakého dizajnu, kvality, farby alebo veľkosti. Limitovaná kolekcia sa skladá z maximálne 100 originálnych módnych kúskov.

VÝROBA NA OBJEDNÁVKU

Produkt je vyrábaný výhradne na objednávku. Týmto spôsobom značka nepodporuje nadprodukciu a šetrí zdroje. Zákazník má možnosť vybrať si z vopred zadefinovaných možností. Produkty z predobjednávok je možné vrátiť alebo vymeniť štandardným spôsobom definovaným vo VOP.

Po dohode s dizajnérom je možné finálne upraviť produkt aj podľa iných požiadaviek zákazníka. Takto špeciálne kustomizovaný produkt je však možné vrátiť alebo vymeniť iba po dohodne s výrobcom.

UNIKÁT

Produkt je unikátny, jediný svojho druhu. Rovnako dizajnovaný kúsok sa už nevyrobí.

FAIRTRADE

Poslaním Fairtrade je pomôcť malým farmárom a pracovníkom v rozvojových krajinách prostredníctvom férového obchodu zlepšiť ich živobytie. Aby výrobca dostal známku Fairtrade, musí splniť prísne podmienky, medzi ktoré patrí aj rovnosť podmienok mužov a žien, zlepšovanie pracovných podmienok, spravodlivá mzda, ekologicky nezávadná výroba alebo pestovanie. V módnom priemysle je hlavnou fairtrade komoditou bavlna.

Kúpou produktu s označením Fairtrade tak môžeme ako spotrebitelia priamo ovplyvňovať životy ľudí a pestovateľov v Afrike, Ázii a Južnej Amerike, ktorí svojou prácou prispeli k výrobe tohto produktu.

Prečítajte si viac o Fairtrade.

SUROVINY Z EKOLOGICKÉHO POĽNOHOSPODÁRSTVA

Ekologické poľnohospodárstvo vytvára priaznivé podmienky pre zdravšiu pôdu a efektívne využívanie (nie zneužívanie) prírodných zdrojov. Zdravá pôda, ochrana vôd, nepoužívanie pesticídov a zachovanie biodiverzity spolu súvisia. Aj týmto spôsobom sa pomáha v boji proti klimatickým zmenám.

Toto kritérium spĺňajú len tie produkty, ktoré sú minimálne z 80 % vyrobené z materiálov ekologického poľnohospodárstva.

VEGAN

Produkt neobsahuje živočíšne zložky, nie je vyrobený z kože, vlny alebo iného živočíšneho materiálu. Základom sú rastlinné materiály ako bavlna, ľan, korková koža a iné. Produkt môže byť vyrobený aj zo syntetického materiálu.

ORGANICKÉ

Pokiaľ je materiál označený ako organický, musel byť vypestovaný a spracovaný pomocou takých metód, ktoré nie sú škodlivé pre ľudí, zvieratá, rastliny alebo životné prostredie. Vo veľkej miere ide o ekologické poľnohospodárstvo, v rámci ktorého sa nesmú používať pesticídy, herbicídy, podporuje biodiverzitu a ochranu pôdy a vody.

Typickými organickými materiálmi sú balvna, hodváb, ľan a konope. Napríklad bavlnené oblečenie s certifikátom GOTS zaručuje, že sa na jeho výrobu použilo minimálne 95% vlákien organickej bavlny. Organické môžu byť aj živočíšne materiály ako je koža, kožušina alebo vlna, ak zvieratá žili vo voľnej prírode alebo na farmách, kde im boli zabezpečené dobré životné podmienky. Osobitnou kategóriou sú materiály získané zo zvierat, ktoré boli zrazené autom či zabité z dôvodu regulácie ich populácie.

BEZ PLASTU

Produkt neobsahuje plasty ani v zložení, ani v jeho súčastiach a obale. Nie je vyrobený zo syntetických polymérov ako sú akryl, elastan, polyester, polyamid, silikóny a lepidlo. Výnimku majú iba syntetické šijace nite, ktoré zaručujú pevné a odolné švy. Na produkte nenájdete ani žiadne plastové doplnky, zipsy, obaly a visačky.

CRUELTY FREE

Pri výrobe produktu sa neublížilo žiadnemu zvieraťu a ani nebol testovaný na zvieratách. V rámci materiálu sa môžu používať živočísne zložky ako sú napríklad včelý vosk či vlna, avšak získané s rešpektom k zvieratám.

PODPORA NEZISKOVÝCH ORGANIZÁCIÍ

Značka podporuje činnosť neziskových organizácií, charitu alebo vzdelávacie inštitúcie, a to finančne, materiálne, prostredníctvom vlastného marketingu, dobrovoľníctvom alebo iným spôsobom. Podporené neziskové organizácie a projekty sa zaoberajú spoločenskými, etickými alebo ekologickými otázkami.

Príkladom je darovanie časti zisku z predaja pre pomoc týraným ženám alebo podpora aktivít hnutia Fashion revolution.

SPOLUPRÁCA

Produkt bol navrhnutý a vyrobený na základe spolupráce dvoch alebo viacerých značiek.

Príkladom je spolupráca značiek sobi.eco a ReTie, ktorej výsledkom sú jedinečné eko motýliky pre pánov z recyklovaných a upcyklovaných materiálov.