toggle-button-green
toggle-button-green

10 ne-sebeckých darčekov, ktoré pozitívne ovplyvnia život ľudí a našej planéty

Radosť rozdávaním rastie, zvlášť na Vianoce. O to viac sa tešíme, keď náš darček niekomu pomôže. Nemusíš kupovať drahé hmotné dary, ide to aj inak. Prinášame ti 10 tipov na ne-sebecké darčeky, s ktorými môžeš pozitívne ovplyvniť život nielen ľudí, ale aj našej planéty.

1. Podpíš petíciu #klímaťapotrebuje a povedz o nej aj ďalším ľuďom

Klíma ťa potrebuje je iniciatíva s cieľom zastaviť klimatickú krízu, hľadať nevyhnutné riešenia a spravodlivo transformovať našu ekonomiku. Ako? V prvom rade potrebujeme ucelenú víziu, zrozumiteľný plán a schopných ľudí. Potom cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 je reálny a dosiahnuteľný.

Nie je ti ľahostajná naša budúcnosť a záleží ti na tom, v akej krajine budeme žiť nielen my, ale aj naše deti? Pridaj sa k nám. Prvým krokom môže byť podpísanie petície #klímaťapotrebje, ktorú už podporilo viac než 40 000 Slovákov.

Podpíš petíciu na mojapeticia.sk alebo podpor iniciatívu Klíma ťa potrebuje.

2. Podpor organizáciu Fashion Revolution

Fashion Revolution je svetová nezisková organizácia, ktorá sa snaží o revolúciu v módnom priemysle so zameraním na transparentnosť a udržateľnosť. Na Slovensku má tiež zastúpenie. Tohtoročný Fashion Revolution Week sa konal od 19. apríla do 25. apríla 2021. Aktuálny ročník „vyzýva módne značky a vlády krajín na celom svete, aby uznali vzájomné prepojenie ľudských práv a životného prostredia“.

Podporiť ich môžeš finančným darom alebo si vybrať jeden z ich online darčekov na stiahnutie tzv. fanzine za ľubovoľný príspevok.

3. Poteš osamelých seniorov a daruj im vytúžený darček

Splň vianočné prianie seniorovi cez projekt Vianočný zázrak. Každý darček má moc vyčariť úsmev. Cieľom projektu je prostredníctvom nenáročných darčekov sprostredkovať osamelým seniorom trochu radosti a pocit, že na nich niekto myslí.

Ak chceš prispieť, môžeš si vybrať konkrétneho seniora a poslať mu vytúžený darček alebo finančne podporiť náročnejšie priania na www.vianocnyzazrak.sk

Ďalším pekným a zmysluplným projektom je Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Podľa inštrukcií naplníš krabicu od topánok užitočnými vecičkami, pekne zabalíš a odovzdáš kontaktnej osobe, ktorá tieto krabičky zbiera pre konkrétne domovy sociálnych služieb. Tvoja krabička prekvapí a poteší seniora v danom zariadení. Táto zbierka prebieha od konca novembra do začiatku decembra.

4. Zúčastni sa zbierky oblečenia

Sleduj organizácie, ktoré počas roka vyhlasujú zbierku na konkrétne druhy oblečenia. Počas zimných mesiacov ide o teplé veci ako bundy, svetre či termo oblečenie. Vyzbierané oblečenie putuje k ľuďom bez domova alebo chudobným rodinám, ktoré to potrebujú. Ak takéto oblečenie máš doma a nepoužívaš ho, daruj ho do zbierky.

Medzi organizácie, ktoré vyhlasujú zbierky oblečenia, potravín či drogérie patria OC Vagus, Depaul Slovensko, Slovenská katolícka charita a ďalšie.

5. Vyber si darčekový poukaz od udržateľnej značky

Od mnohých slovenských udržateľných značiek si môžeš objednať darčekový poukaz. S darčekovou poukážkou nielenže urobíš radosť tvojmu obľúbenému človiečikovi a dáš mu možnosť slobodne si vybrať, ale zároveň podporíš snahu o pozitívnu zmenu v módnom priemysle. Ak aj poukaz nikomu nedaruješ, využiješ ho ty. Nemusíš hneď, ale vtedy, keď to budeš potrebovať. Veď o tom sú zodpovedné nákupy.

Darčekové poukážky nájdeš aj u nás na SLOVFLOW.

10 eurový darčekový poukaz na nákup ne-bežných kúskov na SLOVFLOW

6. Zostaň informovaný a šír osvetu

Ako môžeme premeniť odpad na niečo užitočné? Do ktorého kontajnera patria nákupné bločky? Ako žiť udržateľne? Nielen s týmito otázkami ti dokážu pomôcť organizácie, ktoré sa venujú ekologickým témam alebo vzdelávaniu v oblasti udržateľnosti. Patria medzi ne napríklad OZ SaUvedom a Cirkulárny Hub, Recyklátor alebo Baterkáreň.

Podpor ich snahu o osvetu a daruj im malý príspevok na chod, aby mohli ďalej šíriť užitočné informácie.

Ak máš chuť, urob aj niečo akčnejšie. Pri prechádzke lesom pozbieraj odpadky, ktoré nájdeš cestou. Dokonca môžeš nahlásiť nelegálnu skládku cez aplikáciu TrashOut. Cieľom tohto environmentálneho projektu je zmapovať všetky nelegálne skládky po celom svete a pomôcť ľuďom viac recyklovať. Podporiť ich môžeš aj nefinančne, a t venovaním svojho času, najmä pokiaľ si programátor alebo dizajnér. Tvoje zručnosti sú viac než vítané a pomôžu pri zlepšovaní aplikácie.

7. Daruj oblečenie lokálnym tvorcom, ktorí ho pretvoria na nové originálne kúsky

Rozmýšľaš kam s oblečením, ktoré už nenosíš, ale stále je dobré? Je ti ho ľúto len tak vyhodiť? Ľahká pomoc. Daruj ho lokálnym tvorcom, ktorí ho pretvoria na niečo celkom nové. Ty budeš mať miesto v skrini a oni drahocenný materiál na upcyklovanie. Win – win.

Aj naše zodpovedné značky upcyklujú staré oblečenie a doplnky. Príkladom je značka ReTie, ktorá upcykluje staré kravaty a vytvára z nich pánske motýliky, šatky a gumičky do vlasov, originálne ľadvinky či iné ne-bežné kúsky. V spolupráci so značkou sobi.eco vytvorili unikátny eko motýlik.

Svoje nosené a zachovalé oblečenie pošli poštou alebo zanes do predajne Nosene. Tam sa o neho dobre postarajú. Ak daný kúsok nevedia umiestniť na predajni, putuje ako hmotná pomoc pre občianske združenia alebo na recykláciu.

Ďalším tipom, kam s nenoseným, ale stále dobrým oblečením, je Knižnica oblečenia od OZ Šumné. V Šumné toto oblečenie ďalej požičiavajú, prenajímajú alebo upcyklujú, a tak sa naplno využije jeho potenciál. Skvelý nápad.

8. Počul si o Knižnici Vecí? Staň sa jej členom

V Knižnici vecí nájdeš rôzne náradie na domáce opravy, športové vybavenie, domáce spotrebiče, hudobné nástroje, knihy, … tak si smelo požičaj, zdieľaj a opravuj. A ak máš niečo, čo by sa hodilo, smelo to prines. Staň sa členom a využívaj všetky výhody, ktoré Knižnica Vecí ponúka. Jednu nájdeš v Bratislave, ktorá vznikla popri eko-komunitnej obývačke Bystro.

V Trnave zase nájdeš EKO šatník a EKO knižnicu. Centrum pomoci pre rodinu vytvorilo priestor, kde môžeš doniesť zachovalé oblečenie a zároveň si môžeš vziať oblečenie pre svoje deti a blízkych alebo doniesť knihy a požičať si zaujímavé knižné tituly pre deti, teenegerov a dospelých.

9. Podpor zmysluplné kampane a aktuálne zbierky

Je toho veľa, čo môžeš urobiť. Ponúkame ti niekoľko tipov, no možností je oveľa viac.

  • Adoptuj posteľ pre ľudí bez domova cez DePaul Slovensko.
  • V mene svojich blízkych môžeš prispieť na prevádzku linky pomoci alebo nájom v krízovom byte pre ľudí bez domova cez OZ Vagus.
  • Pomôž deťom v núdzi cez UNICEF.
  • Daruj konkrétny skutočný darček, akým sú napr. koza, sadenice stromčekov alebo mesiac doučovania cez www.skutocnydarcek.sk
  • Podpor drobné podnikanie na východe Ugandy cez Dobrú novinu.
  • Staň sa Dobrým anjelom.
  • Venuj finančný príspevok neziskovej organizácii Plamienok, aby bol život nevyliečiteľne chorých a smútiacich detí o čosi radostnejší.

10. Pozri sa na IG profil tvojho obľúbeného influencera, eko aktivistu, organizácie alebo značky a nechaj sa inšpirovať

Určite prišli s niekoľkými tipmi, ako podporiť dobré myšlienky, zmysluplné projekty, neziskové organizácie alebo konkrétnych ľudí. Možno natrafíš na také, o ktorých si doteraz ešte nepočul a stoja za podporu.

SLOVFLOW

redakcia

V SLOVFLOW milujeme módu a zároveň nám záleží aj na našej budúcnosti. Udržateľná móda je originálnym a zodpovedným riešením, ako prezentovať vlastný módny štýl a ne-sebecké hodnoty.

Viac článkov od tohto autora

Zdieľaj na:

Odporúčané témy