toggle-button-green
toggle-button-green

6 materiálov, ktoré môžu zmeniť módny priemysel

V posledných desaťročiach môžeme vnímať rapídnu zmenu v oblastiach nášho stravovania, prístupu k nakupovaniu či spôsobu komunikácie. Výnimkou nie je ani odevný priemysel, ktorý sa pre svoje prežitie musí prispôsobiť zmenám v nákupnom správaní spotrebiteľov a dopadom jeho výroby na prírodu. Jedným z hlavných bodov zmeny je aj používanie nových ekologickejších materiálov.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že spôsob akým vnímame módny priemysel nie je z dlhodobej perspektívy udržateľný. S týmto rastúcim tlakom a dopytom po produktoch sa bude musieť biznis model rýchlej módy zásadne zmeniť.

Prichádza doba vývoja, inovácií, skloňuje sa téma digitálnej módy a nových udržateľných materiálov, ktoré by mohli vyvolať revolúciu v textilnom priemysle. Jednou z ciest je tvorba materiálov a látok, ktoré rešpektujú prírodné zdroje a sú dostatočne kvalitné na to aby vydržali. V tomto článku si priblížime 6 materiálov, ktoré už nie sú iba budúcnosťou, ale aktívne sa zaradili do výrobného procesu odevov a doplnkov.

Bananatex

Je jedným z prvých odolných a nepremokavých biodegradovateľných látok, vyrobených zo 100% banánovej rastliny (Abacà). Abacà sa pestuje na Filipínach v rámci prírodného ekosystému udržateľného hospodárstva a pri jej raste nevyžaduje žiadne chemické ošetrenie či extra vodu. Vďaka dobrým vlastnostiam ako flexibilita a odolnosť môže v odevoch plne nahradiť syntetické materiály.

V procese výroby Bananatexu to vyzerá tak, že vlákna rastliny Abacà, sa transformujú na priadzu určenú na výrobu tašiek, batohov, obuvi či dokonca nábytku. Bananatex sa predáva v troch farbách, a to All-black, Natural White a šedej farbe s použitím včelieho vosku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa QWSTION (@qwstion_official)

Mycelium Leather: vegánska koža z húb

Koža je známa svojou odolnosťou a ochrannými vlastnosťami, avšak ako každý odevný materiál, podlieha etickým a environmentálnym otázkam. Odpoveďou a etickou voľbou je koža z mycélia, vyrobená z koreňov húb.

Pri tvorbe hubovej kože sa extrahované bunky z koreňov huby umiestňujú do misiek v laboratóriu a vyživujú sa. Po mesiaci sa vzniknutý materiál ošetrí a zafarbí tak, aby pôsobil ako zvieracia koža. Príkladom sú materiály MycoTEX a Mylea, vyrobená z mycélia, teda vegetatívnej časti huby. Pri výrobe odevu sa využíva bezšvová technológia, ktorá formuje tkaninu do dokonalého prispôsobenia bez nutnosti strihu alebo šitia. S týmto prístupom tak nevzniká žiaden odpad navyše. Materiál sa využíva na výrobu peňaženiek, tašiek či dokonca odevov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MycoTEX (@mycotex_nl)

Piñatex

Tento materiál sa vyrába z listov ananásu, ktoré ostanú ako vedľajší produkt po zbere ovocia. Jedná sa o inovatívny prístup využitia materiálu, ktorý by sa bežne vyhodil. Tento prístup znižuje množstvo organického odpadu na skládkach, ktoré sú producentom metánu (skleníkového plynu) a prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

Listy ananásu, z ktorých sa látka Piňatex vyrába, sa po zbere sušia na slnku a následne prechádzajú čistením, po ktorom sa z materiálu stane nadýchané vlákno. Tento materiál sa ďalej farbí certifikovanými pigmentmi a spracováva sa.

Módny dizajnéri ho radi využívajú vďaka vlastnostiam ako vysoká odolnosť a dlhá životnosť. Je alternatívou živočíšnej kože a vďaka všestrannému využitiu sa používa pri výrobe obuvi, tašiek či odevov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Piñatex® by Ananas Anam (@pinatex)

Seacell: látka z oceánu

Textilná látka už viac nemusí byť pestovaná na suchu. SeaCell je ekologická tkanina vyrobená z hnedých morských rias. Pri produkcii tohto materiálu sa zmiešavajú morské riasy s celulózou, čo tento materiál zaraďuje do podobnej rodiny ako lyocell (polosyntetické viskózové vlákno).

Benefitom Seacell látky je, že obsahuje vápnik, vitamin E a A, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Vďaka tomu sa využíva ako materiál na výrobu detského oblečenia či športových odevov. Príkladom je atletická značka Lululemon či Orca, ktoré vyrábajú svoje športové outfity z Seacell látky.

Pri výrobe látky seacell sa využíva celulóza z dreva s kombináciou hnedých morských rias. / Zdroj foto: Unsplash – Ben Wicks

Tencel

Obchodný názov Tencel, zastrešuje skupinu vlákien nazývaných ako lyocell. Jedná sa o druh viskózy (ekologická alternatíva hodvábu) vyrábanej z rozdrvených drevených vlákien či recyklovanej textílie. Lyocell je jedným z ekologických materiálov, ktorý sa vyrába z bukovej či dubovej celulózy. Celý proces je šetrný k životnému prostrediu a to vďaka vynechaniu chemických látok. 

Lyocell má oproti bežnej viskóze mnoho výhod ako napríklad lepšia odolnosť, pevnosť a savosť. Počas leta tento materiál príjemne chladí a v zime zahreje. Jediným rozdielom medzi bežným lyocellom a tencelom je v tom, že počas výroby tencelu sa využíva iba drevo eukalyptusu. Táto látka si tak nesie so sebou priaznivé účinky tejto rastliny.

Oba materiály ale vznikajú tým istým spôsobom. Najprv sa kmeň stromu zbaví povrchovej kôry a rozseká sa na malé kúsky. Tie sa rozpúšťajú a varia pomocou netoxického rozpúšťadla, pričom vzniká celulóza. Tá sa precedí a vzniknuté vlákna, sa mechanicky naťahujú podľa potreby. Na konci vzniká príjemná a mäkká tkanina využívaná pri tvorbe športového oblečenia, posteľného prádla, spacákov alebo vetroviek.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TENCEL™ Europe (@tencel_europe)

Vegea: hroznová koža

Jedná sa o druh vegánskej kože, vyrobenej z hroznových bobúľ, ktorú je možné 100% recyklovať. Hroznová koža sa tvorí z odpadových produktov pri výrobe vína, ktoré sa sušia a lisujú. V kombinácií s olejom a obsiahnutými látkami vzniká materiál podobný zvieracej koži. Vlastnosťami tejto vegánskej látky je mäkkosť a hladkosť. Benefitom tohto inovatívneho výrobného postupu je, že k produkcií kože nepotrebuje žiadnu ďalšiu vodu, čo výrazne znižuje tlak na prírodné zdroje.

Tento materiál bol vyvinutý talianskym startupom Vegea, ktorý v roku 2018 upútal veľkú pozornosť v sektore udržateľnej módy. Projekt je stále vo fáze vývinu, avšak od roku 2022 plánuje spoločnosť industrializovať hroznovú kožu po celom svete. V budúcnosti môžeme očakávať, že sa tento materiál objaví na regáloch s textilným oblečením.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VEGEA (@vegeacompany)

V závere je potrebné dodať, že budúcnosť módy bude závisieť nielen od dostupnosti prírodných zdrojov, ale aj preferencií zákazníkov. Tu môžeme vnímať vysoký nárast záujmu po udržateľnejších a ekologických produktoch, ktoré sú zdraviu a prírode neškodné. Dali by ste aj vy prednosť prírodným materiálom nad syntetickými?

Zuzana Sidorová

redaktorka SLOVFLOW

Študentka a zakladateľka iniciatívy Zerowaste Girls, pod ktorou organizuje workshopy a prednášky zamerané na udržateľnosť a bezodpadovosť. Stážistka v inovačnom štúdiu Kiuub, v ktorom sa venuje business designu a inováciám.

Viac článkov od tohto autora

Zdieľaj na:

Odporúčané témy